Umjetnički kolektiv MONTAЖSTROJ (Matija Blašković, Konrad Mulvaj i Borut Šeparović) potpisuje scenografiju te video i multimediju za predstavu Zagrebačkog kazališta mladih JEZIK KOPAČKE, autora Ivana Ergića i Filipa Grujića, u režiji Boruta Šeparovića. Premijera predstave održana je 21. rujna 2024. godine.
Scenografija i video umjetničkog kolektiva MONTAЖSTROJ u predstavi JEZIK KOPAČKE predstavljaju inovativnu sintezu suvremene tehnologije i kazališne umjetnosti, stvarajući višedimenzionalni i interaktivan doživljaj koji zahvaća teme nogometa, depresije i nadzornog kapitalizma. Središnji scenski prostor projektiran je minimalistički i modularno, evocirajući atmosferu velike svlačionice s klupama i vješalicama, što naglašava osjećaj izoliranosti i introspekcije protagonista. Ovaj jednostavan fizički okvir u rasteru služi kao kontrast naprednoj tehnologiji koja dominira pozornicom i simbolizira kako se pojedinci gube u složenosti suvremenog društva.
Stražnji dio pozornice zatvara veliki video zid na kojem se projiciraju intenzivne, uvećane slike iz života nogometaša, uključujući trenutke trijumfa i padova koji odražavaju unutarnje borbe s depresijom. Trodijelni zaobljeni ekran iznad proscenija istodobno prikazuje različite perspektive iste scene, što simbolizira fragmentaciju identiteta i percepcije u eri nadzornog kapitalizma. Projekcije uključuju i telemetrijske podatke izvođača, poput srčane frekvencije i brzine kretanja, prenoseći se u stvarnom vremenu i omogućavajući publici uvid u fizički i emocionalni teret koji sportaši nose, dodatno naglašavajući pritisak konstantnog nadzora.
Tehnološka sofisticiranost scenografije očituje se kroz korištenje PlayStation 5 konzole za generiranje interaktivnog video sadržaja iz igre EA SPORTS™ FC, nadzornih kamera koje prate kretanje glumaca i šalju signal u realnom vremenu, te mobilnih uređaja opremljenih NDI softverom za prijenos videopoziva između dva iPhonea. Ovi elementi reflektiraju način na koji je moderna tehnologija postala instrument nadzora i kontrole, utječući na privatnost i mentalno zdravlje pojedinaca. iPad prikazuje podatke iz aplikacije Polar Team Pro povezane s monitorom srčane frekvencije Polar H10, dodatno ističući opsesiju društva kvantificiranjem i monetizacijom svakog aspekta ljudskog života.
Simulacija medijskog pritiska i online komentara projicirana na ekranima ilustrira stalni nadzor i očekivanja s kojima se igrači suočavaju u kontekstu nadzornog kapitalizma. Nadzorne kamere i live feedovi pojačavaju osjećaj autentičnosti i pritiska, pružajući različite vizure scenskih zbivanja i omogućujući publici istovremeno praćenje događaja iz više perspektiva. Ovo kontinuirano praćenje odražava kako suvremeno društvo koristi tehnologiju za nadzor i kontrolu, što može dovesti do osjećaja anksioznosti i depresije kod pojedinaca.
Visokotehnološki rekviziti poput VO2 Max maske i druge opreme za trening doprinose autentičnosti prikaza napornih treninga i fizičkih izazova s kojima se sportaši suočavaju, ali također simboliziraju dehumanizaciju i komodifikaciju tijela u profesionalnom sportu. Kombinacijom fizičke izvedbe glumaca i napredne tehnologije, scenografija istražuje duboke teme identiteta, uspjeha i mentalnog zdravlja u kontekstu nogometa i šireg društva pod utjecajem nadzornog kapitalizma.
Fizički napori na sceni reflektiraju emocionalne borbe i pritiske s kojima se igrači suočavaju, dok tehnološki elementi ističu vanjske faktore koji utječu na njihovu percepciju i vrijednost. Projekcije unutarnjih misli, osjećaja i strahova igrača na ekranima stvaraju bogatu narativnu slojevitost, omogućujući publici dublje razumijevanje kompleksnosti iskustava sportaša koji se bore s depresijom u svijetu gdje je privatnost narušena konstantnim nadzorom.
Scenografija koristi suvremenu tehnologiju za stvaranje dinamične i polisenzorne atmosfere, omogućujući publici uvid u tematiku predstave koja obuhvaća nogomet kao metaforu za društvene dinamike, osobne identitete i borbu s mentalnim zdravljem u eri nadzornog kapitalizma. Interakcija između projiciranih slika, digitalnih prikaza i stvarnih aktera na pozornici stvara slojevit i multimedijski doživljaj. Kroz inovativnu upotrebu multimedije i interaktivnih elemenata, predstava potiče publiku na promišljanje o cijeni uspjeha, pritiscima profesionalnog sporta, utjecaju tehnologije na privatnost i mentalno zdravlje te istinskom značenju trijumfa u životu i na terenu.